sogukSoğuk havalarda bahçenizi canlı tutmak istiyorsunuz ya da gelecek ekim dönemi için hazırlık yapmaktasınız, peki soğuk havaların bahçenizi tehdit etmemesi için neler yapabilirsiniz? Bahçenizi soğuktan korumak o kadar da zor değil, sadece biraz hazırlık gerekiyor..

Soğuk havalarda bahçenizi canlı tutmak istiyorsunuz ya da gelecek ekim dönemi için hazırlık yapmaktasınız, peki soğuk havaların bahçenizi tehdit etmemesi için neler yapabilirsiniz? Bahçenizi soğuktan korumak o kadar da zor değil, sadece biraz hazırlık gerekiyor..

Hava sıcaklıkları düştüğünde çoğu zaman bitkilerinizin yerini değiştirerek çare bulabilirsiniz, fakat sebze bahçeniz gibi daha geniş ekim alanında olan bitkilerinizi de soğuktan korumalı, gerekli önlemleri almalısınız.

Düşük sıcaklık limitlerini bilin

Bitkilerinizi soğuktan korumak adına yapılacaklardan önce bitkilerinizin hangi sıcaklıkta donmaya başladığını bilmeniz gerekiyor. Bu aşama için kural çoğu bitki türünün sıcaklık -2°C’de 5 saat kadar kaldığında donmaya başladığıdır.

Kural dışında kalan istisnalar elbette var. Cılız ve yeni yeşil yaprakları olan fideler sıcaklık 0–1°C ‘leri gördüğünde ölmeye başlar. Tropikal bitkilerin ölmeye başladığı sıcaklık değerleri daha değişken olmakla birlikte, bu bitkiler diğer bitkilere nazaran daha hassastırlar.Bazı tropikal bitkiler sıcaklık 4°C’ye düştüğünde, bazıları ise 2°C’de ölmeye başlarlar. Diğer bitki türleri doğaları gereği -7°C kadar daha düşük sıcaklıklara dayanıklıdırlar. Bitkilerinizin en düşük hangi sıcaklıkta donma yaptığını bulmak için, daha detaylı araştırma yapabilirsiniz.

Don Tehditlerinde Hızlı Çözümler

Soğukta Bırakmayın En kolay soğuktan koruma çözümü bitkilerinizi soğuk havada tutmamaktır. Dairenizdeki bitkiler ve saksı bitkileri için geçerli olan bu çözümün yanında diğer bazı bitkiler için garaj gibi kapalı alanlara, ya da üstü kapalı verandalar çözüm olabilir.

Suya güvenin Gece boyunca bitkileriniz için havayı daha ılıman tutmak adına suyun ısı değiştirerek buharlaşmasından faydalanabilirsiniz.

Su ile doldurduğunuz plastik şişeleri, kovaları gün boyunca güneşte bekletin ve akşamları bitkilerinizin yanına koyun, suyun sıcaklığı, sıcaklık düşüşünü biraz engelleyecektir. Eğer su donarsa ısı verecek ve etrafı için daha dengeli bir hava yaratacaktır. Daha fazla etki için bu kapları siyaha boyayarak aynı işlemi yapabilirsiniz.

Hava akışını sağlayın Bitkilere en çok zararı durgun soğuk hava verir, bitkilerinizin donmasını engellemek için vantilatör ile hava akışını sağlayabilirsiniz. Elektirik bağlantılarını nemden uzak tutmayı unutmayın.

Bitkilerinizi Üzerini Örtün Bitkilerinizi özellikle soğuğun -2°C’yi bulduğu zamanlarda 5 saat sürede bu sıcaklıkta kalmaması için korumanız gerekiyor. Bitkilerinizin üzerini örtü, kutular, havlu hatta battaniyeler ile örtebilirsiniz. Havalar kararmadan örtme işlemini yaparsanız, ılık havayı içeride hapsedebilirsiniz. Önemli nokta, bu örtüler bitkiye değmemeli. Örtülerinizi soğuk ve rüzgarlı havalar için sabitleyebilir, önlem alabilirsiniz. Sabah güneş doğduktan sonra bu örtüleri kaldırın.

Sera örtüsü olarak bilinen naylonları kullanın Farklı kalınlıklarda olan bu naylonları bitkilerin üzerine örterek ya da çubuklar üzerinde koruyucu tüneller oluşturarak bitkilerinizi koruyabilirsiniz.

Işıkları Açın Bir elektrik ampulü bir bitkinin donmasını engelleyebilecek kadar yeterli hava ısısını sağlayabilir. Bu korumanın sağlanabilmesi için ampuller bitkilere yakın konumlandırılmalı, uzaklık 60 cm kadar olmalıdır. Floresan ampuller bu korumayı sağlayabilecek yeterli ısıyı üretemezler.

Bitkilerinize özel koruma sağlayın. 2 litrelik kapaklı sert plastik şişelerin ya da bidonların tabanlarını keserek ve şişe kapaklarını çıkararak (ama saklayın) fidelerin üzerine yerleştirebilirsiniz. Bu şişe kapakları bitki koruma camı gibi bitkiyi korur, aynı zamanda üst taraftaki delikleri sayesinde sürekli olarak diğer seçeneklerinizde ki örtüyü kaldırıp örtmek derdinden de kurtarır.Geceleri soğuk olduğunda da kapakları kapayarak bitkilerinizi daha çok koruma altına alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir